Co z decyzją wydaną w wyniku przestępstwa
Może tak się zdarzyć, że decyzja administracyjna została wydana w wyniku przestępstwa. Postępowanie dotyczące takiego rozstrzygnięcia administracyjnego udaje się jednak wznowić.
Jedną z zasad postępowania administracyjnego jest zasada trwałości ostatecznej decyzji administracyjnej. Zgodnie z nią prawomocna decyzja administracyjna może zostać wyeliminowana z obiegu prawnego tylko w wyjątkowych, ściśle określonych w przepisach prawa przypadkach. Obowiązywanie takiej zasady jest konsekwencją obowiązywania konstytucyjnej zasady demokratycznego państwa prawnego i wynikającej z niej zasady bezpieczeństwa prawnego. Przyjmuje się, że jednostka, która na podstawie prawomocnej decyzji administracyjnej nabyła prawo, nie powinna być narażona na arbitralne ograniczenie lub pozbawienie takiego uprawnienia przez organ administracji publicznej.
„Zasada trwałości decyzji ostatecznych, o której mowa w art. 16 § 1 K.p.a., służy realizacji podstawowych dla porządku prawnego zasad prawa, a mianowicie, bezpieczeństwa prawnego, pewność prawa, zaufania do państwa i stanowionego prawa oraz ochrony praw nabytych, co motywowane jest potrzebą zapewnienia stabilności i pewności stosunków administracyjnoprawnych w przestrzeni czasu” – wyrok NSA z 24 lutego 2022 r., I OSK 814/21.
Zasada trwałości ostatecznej decyzji administracyjnej nie jest jednak zasadą bezwzględną (podobnie jak zasada bezpieczeństwa prawnego, na której zasada ta się opiera). Zakres jej zastosowania jest ograniczony z uwagi na konieczność realizowania zasady praworządności, konieczność ochrony praw osób trzecich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta